Türkiye’nin En İyi 11 Dalış Noktası

  Türkiye’nin En İyi 11 Dalış Noktası

  Güneşli, kumlu tatil destinasyonları denilince akla ilk gelenlerden biri Türkiye oluyor. Şansınıza Türkiye, dünyanın en iyi dalış noktalarından bazılarına sahip.

  Yerli ve yabancı dalgıçlar için denizde sizi bekleyen çok sayıda hazine var. Tarihi kalıntılar, gemi enkazları ve canlı sualtı faunası için, çoğu Türkiye’de yılın herhangi bir zamanında dalış yapmak için çok uzaklara gelir.

  En iyi dalış noktalarından bazıları Kaş, Bodrum, Fethiye, Ayvalık ve Saroz’da bulunmaktadır. Türkiye ayrıca deneyimli profesyonellerden oluşan çok çeşitli dalış merkezlerine ve dalış kurslarına sahiptir.

  Büyük Resif, Bodrum

  Bodrum resifinde su altı mağaralarını, batık gemileri ve uçak kalıntılarını bulabilirsiniz. Bodrum yarımadasını çevreleyen güzel deniz, binlerce farklı sualtı türüne ev sahipliği yapmaktadır. Bodrum’un Büyük Resifi, Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından biri olduğu için dalış listenizde olmalıdır.

  Bodrum şehir merkezine 20 dakika uzaklıkta bulunan Büyük Resif, 35 metre derinliği ve zirvesi su yüzeyinin 7 metre altında olması nedeniyle bir dağı andırıyor. Büyük Resif, çok sayıda ve çeşitli balıklarıyla ünlüdür. Bu dalış alanı aynı zamanda Kızıldeniz göçmenlerinin de durağıdır. Big Reef’in tepesi deniz seviyesinden 4 metre aşağıda, güneyde 32 metre, kuzeyde 36 metre uzunluğundadır. Büyük Resif’in Gümbet’e bakan kısmı teraslar halinde iniyor, Karaada’ya bakan kısmı ise dik bir duvar dalışı gerektiriyor. Big Reef hem profesyonel hem de başlangıç seviyesindeki dalgıçlar için uygundur.

  Big Reef’in daha sığ noktalarında ahtapot, çipura ve akrep balığı bulabilirsiniz. 20 metre derine inin ve görülecek çok sayıda müren, dentex, kaya orfoz ve orfoz var. Daldıkça deniz süngeri ile kaplı duvarlarla karşılaşacaksınız. Barakuda sürülerine dikkat etmeyi unutmayın!

  Kış aylarında su sıcaklığı 14-15 derecelere düştüğü için tüm yıl boyunca harika bir dalış deneyimi bekleyebilirsiniz.

  Delikli Mağara, Bodrum

  Bodrum, güzel berrak deniz suları ve Türkiye’de bir dalış turizmi noktası olarak ünlüdür. Bu nedenle, çok sayıda deneyimli eğitmen, pelüş tekneler ve çeşitli dalış alanları bulunmaktadır. Kabarcık Mağarası, Bodrum’un en iyi dalış noktalarından biridir.

  Bodrum yat limanına 40 dakika uzaklıktaki Kabarcık Mağarası Karaada’nın arkasında yer almaktadır. Bu alan, dalgıçların 12 metre derinlikte girip 4 metre derinlikten çıkabileceği iki sualtı mağarasına ve orta büyüklükte bir alana ev sahipliği yapmaktadır. Bir mağara 15 metre derinliğinde ve dar bir açıklığa sahip. 20-30 metre uzaklıkta bulunan ikinci mağaraya ulaşım daha kolaydır. Kabarcık Mağarasının tepesinde 1 metre çapındaki açıklıktan 6 metreye kadar yüzebilirsiniz. Regülatörünüzden yükselen ve mağaranın çatlaklarına dağılan baloncukların güzel görüntüsünü görmek için buraya dalmak isteyeceksiniz.

  Mağara ceplerinde portakal ve morun büyülü renk kombinasyonu arasında akrep balığı, terlik ıstakoz ve kırmızı ıstakoz göreceksiniz ve mağaranın ön tarafında, yaklaşık 25 metrede daha büyük orfoz balıklarına rastlayabilirsiniz.

  Kabarcık Mağarası hem deneyimli hem de daha az deneyimli dalgıçlar için idealdir. Unutulmaz bir dalış deneyimi için Bodrum‘a mutlaka ziyaret edin.

  Orak Adası, Bodrum

  Bir dalış cenneti olan Orak Adası, 100 metrelik devasa bir Sur ve su altı mağaralarına sahiptir. Orak Adası, özellikle muhteşem su altı topografyası olmak üzere, Wall dalışını sevenler için çok şey sunuyor.

  Orak Adası Bodrum merkeze bir buçuk saat uzaklıkta ve adını kanca şeklinden alıyor. Orak Adası, Gökova Körfezi’ne yaklaştığınızda karşılaşacağınız en büyük adalardan biridir. Dalış alanı adanın güney tarafındadır. Her iki taraftan da dalış yapabilirsiniz, ancak Gökova’ya bakan taraf nefes kesicidir. Bu mağarada 32-34 metrelerde mor süngerleri görmek mümkündür. 25 ve 190 metreye kadar inen su altı duvarı olduğu için duvar dalışı sevenler burayı tercih ediyor.

  Orak Adası küçük bir nüfusa sahip şirin bir kasabadır. Denizin daha sığ kesimlerinde ise hem irili ufaklı balık sürülerini, hem de duvar kenarında bol miktarda akya balığını görebilirsiniz. Orfoz, vatoz, müren ve lagos da görülebilir.

  Kanyon, Kaş

  Dünyanın en iyi dalış noktalarından birine ev sahipliği yapan Kaş‘ta deniz canlıları ve antik kalıntılar arasında dalış yapın. Kanyon, su altı fotoğrafçıları için ideal bir dalış yeri olan Dimitri Batığı’nı bulabileceğiniz Kaş’taki birçok tarihi noktadan biridir.

  Göz alıcı Kaş kasabası, sadece pitoresk köyleri ve güzel turkuaz suları ile değil, aynı zamanda dünyanın en iyi dalış noktalarından biri olarak prestijiyle de ünlüdür. İki ada arasında uzanan Kanyon, 20 metreden başlayıp 30 metreye kadar uzanan iki dik duvarın bulunduğu dar bir boğazdan geçerek tünel şeklinde bir mağara buluyor. Mağaranın içinde deniz süngeri, ıstakoz, anemon çiçeği, yengeçler ve diğer kabuklu canlılar gibi lezzetler bulabilirsiniz. Kanyon’un bir Akdeniz foku için avlanma yeri olduğunu belirtmekte fayda var.
  Kanyonun derinliklerine dalın ve kendinizi güzel manzaralara bırakın; Dmitri Batığı’na ulaşana kadar zengin deniz canlıları çeşitliliğine hayran kalın. 42 metre derinliğindeki Dmitri Batığı’nın 1968’de bir mayına çarparak battığı söyleniyor.

  Denizde rüzgarlı koşullar ve dalgalı dalgalar nedeniyle sabahları yüzmeniz tavsiye edilir. Kanyon, profesyonel dalgıçların tercih ettiği bir dalış noktasıdır.

  Uçan Balık, Kaş

  Kaş, muhteşem bir su altı ortamında tarihi batık ve ören yerleri ile dünyanın en iyi dalış noktalarından biridir. Uçan Balık resifi, yerli ve yabancı dalgıçların mutlaka görmesi gereken bir yerdir.
  Kaş’ta iki harika dalış alanı vardır. Biri Kanyon, diğeri ise Uçan Balık Resifi. Uçan Balık, adını II. Dünya Savaşı sırasında Meis bombalanırken vurulan bir İtalyan savaş uçağından alıyor.

  3 pervaneli Sparviero-atca lakaplı İtalyan Savoia-Marchetti SM79 modelinin enkazını, denizin derinliklerinde 50-70 metrelerden bulabilirsiniz. Uçan balığın tepesi 6-7 metre, derinliği ise 75 metre uzunluğundadır. Sualtı görüş mesafesi genellikle 30 metre ve üzeridir. Suyun sıcaklığı kışın 17-18 derece, yazın ise 25 derecedir.
  Güçlü akıntılar olduğu için Flying Fish Reef profesyonel dalgıçlar için idealdir. Yeni başlayan biriyseniz, Flying Fish’te deneyimli bir dalgıçla dalmaya değer olabilir. Güçlü akıntılar nedeniyle çok çeşitli deniz canlılarını görmek mümkündür. Orfozlardan çipura ve akya sürülerine kadar. Hatta bir vatoz veya karetta karetta ile de karşılaşabilirsiniz.

  Akvaryum Koyu, Fethiye

  Türkiye’nin en iyi dalış alanlarından biri olan Akvaryum Koyu, son yıllarda koruma altına alınmıştır. Hem daha az deneyimli hem de daha gelişmiş dalgıçlar için uygun bir dalış alanıdır. Aquarium Bay, gece dalışı için harika bir yerdir.

  Wall dalışından tüplü dalışa, deneyimli ve acemi dalgıçlar için Aquarium Bay’de herkese sunacak bir şeyler var. Tüm dalış seviyeleri için kurslar mevcuttur. Başlangıç seviyesindeyseniz 18-20 metreye kadar dalış yapabilirsiniz ve profesyonel dalgıçlar Akvaryum Koyu’nda bir saate kadar dalış yapabilirler.

  Dalış, koyun sol tarafında 150 metrede başlar. Körfezin en verimli bölgeleri, kayalık alan ve Akvaryum Resifi olarak da bilinen duvar kenarıdır ve burada kayalara tutunmuş çok sayıda ilginç canlı göreceksiniz.

  Akvaryum koyu ahtapotlara, turuncu deniz süngerine, kum yılanlarına, grup ve hatta denizatlarına ev sahipliği yapar! Şanslıysanız Nuribranch’a bile rastlayabilirsiniz.
  Yeni bir şeyler denemek isteyen profesyonel dalgıçlar, Akvaryum koyu, gece dalışı macerası için mükemmel ve Türkiye’nin en iyi dalış noktalarından biri. Bir gece dalışında dans eden müren balıklarını izleyebilirsiniz.

  Afkule, Fethiye

  Adını kayalara oyulmuş AfKulesi Manastırı’ndan alan Afkulesi’nde bu muhteşem dalış noktasında balıklar arasında yüzün. Mercan, karides ve anemon manzaralarının ve renklerinin tadını çıkarmak için bir el feneri ile dalın.

  Afkulesi Akvaryum Koyu ile birlikte Fethiye’deki iki büyük dalış alanından biridir. Afkulesi, Türkiye’nin en iyi ve en güvenli dalış noktalarından biridir. Daha deneyimli dalgıçlar için uygun olan Afkule’de bol miktarda deniz canlısı görebilirsiniz.

  Güzel mavi sularda ortaya çıkan iki dik dağ yamacının arasında yer alan Afkule, iki mağara içerir. Dalış genellikle daha derindeki mağaranın girişinden başlar. 7 metreye kadar uzayan mağarada, oyuklardan çıkan birçok balık türü göreceksiniz; Çok sayıda orfoz ve Brown yetersiz akarsuları. Yüzerken geniş bir açıklıktan ikinci mağaraya giriyorsunuz. Türk Hamamı olarak bilinen bu mağaranın büyük duvarları kırmızı anemon çiçeği ile kaplıdır. 6 metre derinliğindeki mağaranın tepesinden ışık akıyor. Daha az rüzgarlı günlerde bu mağarayı ziyaret etmenizi öneririz.
  Af Kulesi’nde mağaraları keşfetmek ve su üzerinde süzülen güzel ışık akışlarını hayranlıkla izlemek için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  Fener Adası, Çeşme

  Çeşme’deki Fener Adası dalış alanı, yerli ve yabancı dalgıçların uğrak noktasıdır. Renkli ve canlı faunasıyla hayranlık uyandıran Fener Adası’nda sizi birçok sürpriz bekliyor.
  Tüm dalgıçlar için uygun olan Fener Adası, İzmir’in gözde tatil beldesi Çeşme’deki Ildır Köyü’nde. Fener Adası, suyun 18 metre altına uzanan renkli bir sitede su altı macerası arayanlar için harika bir yer.

  Bu adada, sarı deniz süngeri ve mercan çiçekleri ile çevrili Sargo ve Bream akarsuları ile yüzün. Fener Adası’nda eski bir fok mağarasında foklara rastlayabilirsiniz.

  Fener Adası genellikle rüzgarlıdır, bu nedenle hava sakinken dalış yapmanızı öneririz. Masmavi sulara dalmak ve çeşitli deniz canlılarına tanık olmak için ziyaret edebileceğiniz bir başka dalış noktası.

  Deli Mehmet, Ayvalık

  Türkiye’nin Deli Mehmet dalış alanı, kırmızı mercan resifleri ve güzel manzarasıyla birçok yerli ve yabancı dalgıç tarafından tercih edilmektedir.

  Kuzey Ege kıyısında güzel bir konuma sahip olan Ayvalık, çeşitli dalış noktalarına ve adalara sahip olması onu dalgıçlar için popüler bir nokta haline getiriyor. Deli Mehmet, iki su altı adası ile Ayvalık’ın en iyi dalış noktalarından biridir. Bunlardan biri olan Deli Mehmet 1, 18-70 metre derinliğinde olup orta seviye dalgıçlar tarafından tercih edilmektedir.

  İkinci ada Deli Mehmet 2, 27-70 metre derinliğinde. Deli Mehmet 1’den farklı olarak profesyonel dalgıçlar tarafından tercih edilmektedir. 27 metreden 50 metreye kadar çarpıcı mercan resifleri ve gorgonlar var. Her adada kırmızı mercanları, sarı gorgon ağaçlarını görebilir, müren balığı, böcek ve çeşitli rengarenk balıklarla yüzebilirsiniz. Deli Mehmet’te görebileceğiniz diğer türler ise scampi, anthias balığı, orfoz, ahtapot, yılan balığı, salkım balığı ve çipuradır.

  İlyosta, Ayvalık

  Ayvalık’ın sevimli, canlı bitki örtüsü hem dalgıçlar hem de su altı fotoğrafçıları için idealdir.

  Ayvalık, Türkiye’de sık sık dalış yapılan bir noktadır ve yerli ve yabancı dalgıçlar tarafından tercih edilmektedir. Ayvalık, dalış noktaları Deli Mehmet ve İlyosta adasına ev sahipliği yapar. Ilyosta, dalış yapabileceğiniz ve fotoğrafçıların fotoğraflarını çekebileceği çok sayıda deniz canlısının bulunduğu canlı ve hareketli bir yerdir.

  Gavur limanı İlyosta adasındaki en popüler dalış yeridir. 3-35 metre derinliğe kadar uzanır ve daha deneyimli ve daha az deneyimli dalgıçlar için uygundur. Denizde, birçok büyük sualtı canlısını gözlemleyebilirsiniz; deniz böcekleri, müren ve hatta deniz tavşanları, bu yüzden yanınıza bir el feneri almayı unutmayın. İster Deli Mehmet ister İlyosta adasında kırmızı mercan kayalıkları arasında yüzün ve eşsiz bir dalış deneyimi yaşayın.

  Saros, Çanakkale

  Saros Körfezi, kendi kendini temizleyen bir denizi olması ve bol miktarda deniz canlısına ev sahipliği yapması nedeniyle dalgıçların uğrak noktası olması nedeniyle ender bulunan bir mücevherdir.

  Saroz Körfezi aşırı deniz akıntısına sahip olduğundan, büyük nüfus ve sanayileşmeden etkilenmediği için Ege Denizi’nin en temiz, en saf yerlerinden biri olup, yılda üç kez kendi kendini temizleyen; Akıntılar ve ılık ve soğuk su karışımıyla kendini atıklardan kurtarır.

  Körfezde deniz böcekleri, ıstakozlar, yıldız balıkları ve deniz salyangozları gibi 200’ün üzerinde farklı deniz türü bulunuyor. Ayrıca çok sayıda dalış noktası da bulunuyor: İbrice Limanı, Cennet, Cehennem, Toplar Burnu, Asker Taşı, Üç adalar, Kömür Limanı, Bebek ve Minnoş Kayalıkları. Minnoş kayalıkları, demetlerin en bilinenidir. Deniz seviyesinden yaklaşık 15 metre yükseklikteki falezlerde rengarenk kayalıklar (kayalıklar) bulunuyor. İlk birkaç metreden sonra yunusları ve kaplumbağaları görebilir ve turuncu mercanların yanından dalış yapabilirsiniz. Uçurumun sonunda fener balıkları ve devasa vatozlarla karşılaşabilirsiniz.
  Saroz Koyu aynı zamanda gemi enkazlarına da ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri, 188 ton ağırlığındaki 1908 yapımı Lundy Batığı. Bu batık, Saroz Körfezi’nin güneyinde, Suvla Koyu’nda yer almaktadır. 13 metreden sonra geminin silüeti belirir ve 18 metreden sonra kaptanın gövdesinde dolaşabilir ve çipuranın güvertede yüzmesini izleyebilirsiniz. Geminin kumla buluştuğu yerde bir sürü ıstakoz ve akya balığı bulabilirsiniz.

  Mart ayında batan ve 2019 yazından itibaren izlenebilecek olan Airbus A330 uçağındaki Saros Körfezi’nin en son enkazı.

  Saroz Körfezi, gemi enkazları ve renkli fauna için harika bir dalış noktasıdır. Unutulmaz bir dalış deneyimi için Çanakkale’ye mutlaka uğramalısınız.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.