Polen Alerjisi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

  Polen alerjisine saman nezlesi veya alerjik rinit de denebilir. Polen Alerjisi olan kişiler bu poleni soluduklarında vücutları bunu bir tehdit olarak algılar ve bu da alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Bağışıklık sistemi polene karşı savaşmak için kimyasallar üretmeye başlar.

  Bu, alerjik reaksiyon olarak bilinir ve buna neden olan spesifik polen türü, alerjen olarak adlandırılır. Reaksiyon, aşağıdakiler gibi çok sayıda rahatsız edici semptomlara yol açar:

  hapşırma
  tıkalı burun
  sulu gözler
  kaşıntılı boğaz
  burun akıntısı

  Bağışıklık sistemi normalde vücudu, hastalıkları önlemek için virüsler ve bakteriler gibi zararlı istilacılara karşı korur. Polen, aynı türden diğer bitkileri döllemek için ağaçlar, çiçekler, otlar ve yabani otlar tarafından üretilen çok ince bir tozdur. Pek çok insan polen içinde nefes aldıklarında ters bir bağışıklık tepkisine sahiptir.

  Bazı insanlar yıl boyunca polen alerjisine sahipken, diğerleri sadece yılın belirli zamanlarında polen alerjisine sahiptir. Örneğin, huş ağacı polenine duyarlı kişiler genellikle huş ağaçlarının çiçek açtığı ilkbaharda artan semptomlara sahiptir.

  Benzer şekilde, yakupotu alerjisi olanlar en çok ilkbaharın sonlarında ve sonbaharın başlarında etkilenirler. Alerjinin geliştikten sonra kaybolması pek olası değildir. Ancak semptomlar ilaçlar ve alerji iğneleri ile tedavi edilebilir.

  Bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak, polen alerjileriyle ilişkili semptomları hafifletmeye de yardımcı olabilir.

  Bayanlar için sokak modası önerileri yaz ve kış için günlük kıyafet kombinleri.
  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.