Kedilerde Saçkıran Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

  Kedilerde Saçkıran Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

  Saçkıran cildi, tüyleri ve tırnakları enfekte edebilen bir mantardan kaynaklanır. Kedilerde nadir olmayan bu oldukça bulaşıcı hastalık, merkezi kırmızı halkalarla birlikte düzensiz, dairesel tüy dökülmesi alanlarına yol açabilir. Dermatofitoz olarak da bilinen saçkıran genellikle evdeki diğer evcil hayvanlara ve insanlara da bulaşır.

  Kedilerde Saçkıran Belirtileri

  Kedilerde klasik saçkıran belirtileri şunlardır:

  • Tipik olarak baş, kulaklar ve ön ayaklarda görülen deri lezyonları.
  • Saçkıran, bazen merkezde kırmızı görünen pul pul dökülen kel lekelere neden olabilir.
  • Hafif vakalarda lokal kızarıklık veya sadece kepek olabilirken daha ciddi enfeksiyonlar kedinin tüm vücuduna yayılabilir.
  • Bir evcil hayvanın saçkıran sporları taşıması ve herhangi bir semptom göstermemesi de mümkündür.

  Saçkıran Bulaşması

  Bir kedi, enfekte bir hayvanla doğrudan temas yoluyla veya dolaylı olarak deri hücreleri veya enfekte hayvanların kılları ile kontamine olmuş yatak takımları, tabaklar ve diğer malzemelerle temas yoluyla saçkıran alabilir. Saçkıran sporları herkesin bildiği gibi dayanıklıdır ve çevrede bir yıldan fazla hayatta kalabilir!

  • Herhangi bir kedi saçkıran olabilir, ancak bir yaşından küçük yavru kediler ve yaşlı kediler enfeksiyona en yatkındır.
  • Uzun tüylü kediler ve bağışıklığı baskılanmış olanlar da daha hassastır.
  • Saçkıran, barınaklarda veya diğer kalabalık ortamlarda hızla yayılabilir.
  • Sıcak ve nemli koşullar, saçkıran enfeksiyonlarını teşvik etme eğilimindedir.

  Saçkıran Teşhisi

  Enfeksiyon potansiyel olarak bir kedinin vücuduna yayılabileceğinden, evcil hayvanınızın saçkıran olduğundan şüpheleniyorsanız doğru teşhis için veterinerinize görünmeniz önemlidir. Enfeksiyon size ve evdeki diğer hayvanlara kolayca bulaşabileceğinden, bir veteriner teşhis koyana kadar kedinizi hemen karantinaya almak akıllıca bir fikirdir. Ayrıca kedinize dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkamalısınız.

  • Bazı kediler çok az semptom gösterdiğinden veya hiç semptom göstermediğinden, sadece cilde bakarak saçkıran teşhisi nadiren konur.
  • Bir veteriner, saçkıranı teşhis etmek için bir ultraviyole ışık kullanabilir veya bir kedinin saçından veya deri hücrelerinden alınan bir mantar kültürünü inceleyebilir.
  • Bazen cilt biyopsisi ve mikroskobik muayene de yapılır.

  Kedilerde Saçkıran Tedavisi

  Saçkıran tedavisi, enfeksiyonun ciddiyetine bağlıdır.

  • Bir veteriner, mantarı öldürmek için özel bir ilaç içeren bir şampuan veya merhem yazabilir.
  • Bazı durumlarda, oral ilaçlar gereklidir.
  • Bu dirençli ve dayanıklı mantarı yok ettiğinizden emin olmak için birkaç ay veya daha uzun süre tedavi verilmesi ve mantar kültürlerinin periyodik olarak yeniden kontrol edilmesi gerekebilir.
  • Enfeksiyonun tekrarlanmasını önlemek için kedinin ortamını tedavi etmek de önemlidir.

  Veteriner hekiminiz kedinize saçkıran teşhisi koyduysa, mantarın diğer evcil hayvanlarınıza ve evin insan üyelerine yayılmasını önlemek için ne yapmanız gerektiğini açıklayacaktır. Ancak, başka evcil hayvanlarınız varsa, bunların çoğunun da maruz kalmış olabileceğini unutmayın. Veterineriniz aşağıdakileri yapmanızı önerebilir:

  1. Evdeki tüm evcil hayvanları ilaçlayın veya şampuanla yıkayın.
  2. Enfekte hayvanların yataklarını ve oyuncaklarını saçkıran sporlarını öldüren bir dezenfektanla yıkayın.
  3. Tamamen dezenfekte edilmesi imkansız olan eşyaları atın (halılı kedi ağaçları vb.)
  4. Evi enfekte kıllardan ve cilt hücrelerinden temizlemek için sık sık temizleyin. (Evet, mantar, kedinizin döktüğü saç ve deride yaşayabilir!)
  5. Kedinizi yıkadıktan veya kedinize dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın.

  Saçkıranlı bir kedi uygun şekilde tedavi edilmezse, lezyonlar hayvanın vücudunun geniş bölgelerine yayılarak tüy dökülmesine ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.