Kedilerde Parazit (Solucan) Belirtileri ve Tedavisi

  Kedilerde Parazit (Solucan) Belirtileri ve Tedavisi

  Kediler, yaygın olarak “solucan” olarak adlandırılanlar da dahil olmak üzere çeşitli bağırsak parazitleri alabilirler. Bağırsak solucanlarının istilası çeşitli semptomlara neden olabilir. Bazen kediler çok az enfeksiyon belirtisi gösterir veya hiç göstermez ve potansiyel olarak ciddi bir sağlık sorunu olmasına rağmen istila tespit edilemeyebilir. Bazı kedi parazit solucanları, insan sağlığı için de tehlikelidir.

  Kedilerde Yaygın Solucan Türleri

  Dış mekan kedileri ve diğer hayvanların dışkıladığı toprağa rutin olarak maruz kalanlar solucanlara eğilimlidir. Düzenli koruyucu sağlık hizmeti almayan yavru kedi ve büyük kediler, iç parazitlerle ilişkili komplikasyon geliştirme riski en fazla olanlardır.

  • Yuvarlak kurtlar, kedilerde en sık görülen iç parazitlerdir. Spagettiye benzeyen yetişkin solucanlar 5 ila 10 cm uzunluğundadır. Kedilerin enfekte olmasının birkaç yolu vardır. Emziren yavru kediler, enfekte bir annenin sütünden yuvarlak solucanlar alabilirken, yetişkin kediler, enfekte bir kedinin dışkısından yumurtaları yutarak onları alabilir.
  • Kancalı kurtlar, yuvarlak kurtlardan çok daha küçüktür – bir inçten daha kısadır – ve esas olarak ince bağırsakta bulunur. Kancalı kurtlar, bir hayvanın kanıyla beslendikleri için, özellikle yavru kedilerde hayatı tehdit eden kansızlığa neden olabilir. Kancalı kurt yumurtaları dışkıda geçirilir ve larvalara dönüşür ve bir kedi, yutma veya cilt teması yoluyla enfekte olabilir.
  • Tenyalar, uzunlukları 10 ila 70 cm arasında değişen uzun, düz, parçalı parazitlerdir. Bir istila, kusmaya veya kilo kaybına neden olabilir. Kediler, enfekte bir pire veya kemirgen gibi bir ara konakçıyı yutarak tenyaları alır. Kedilere bulaştığında, solucanın pirinç tanelerine benzeyen gerçek parçaları olan tenya parçaları genellikle bir kedinin arka ucunun etrafındaki kürkte görülebilir.
  • Akciğer kurtları bir kedinin akciğerlerinde bulunur. Çoğu kedi akciğer kurduna dair herhangi bir belirti göstermez, ancak bazılarında öksürük gelişebilir. Salyangozlar ve sümüklü böcekler bu tür parazitlerin popüler ara konaklarıdır, ancak kedilere genellikle bir ara konakçı yutmuş bir kuş veya kemirgen yedikten sonra bulaşır.
  • Bulaşma yolları değişebilse de, kedilerin solucan almasının ana yollarından biri, enfekte kedilerin dışkılarını yutmaktır. Anne kediler de yavrularına solucan bulaştırabilir.

  Solucanları önlemek için

  • Enfekte kedilere, kemirgenlere, pirelere ve dışkılara maruz kalmamak için kedinizi içeride tutun.
  • Evinizin, bahçenizin ve evcil hayvanlarınızın pire içermediğinden emin olun.
  • Kedi kumunu değiştirirken veya dışkıyı tutarken iyi hijyen uygulayın ve eldiven giyin. Dışkıyı sık sık atmak da önemlidir.
  • Veterinerinizden kediniz için uygun bir iç parazit tedavisi veya önleme programı önermesini isteyin.

  Kedilerde Solucan Belirtileri

  Semptomlar parazitin tipine ve enfeksiyonun konumuna göre farklılık gösterir, ancak bazı yaygın klinik belirtiler şunları içerir:

  1. İshal
  2. Dışkıda görünen solucanlar veya anüsün yakınında görülen solucan parçaları
  3. kanlı dışkı
  4. Karında şişkinlik veya yuvarlak, göbekli görünüm
  5. Kilo kaybı
  6. Kusma
  7. Kabızlık
  8. Anemi
  9. Öksürme
  10. nefes almada zorluk

  Kedinizin solucanları olabileceğini düşünüyorsanız, onu solucanların varlığını doğrulayabilecek bir veterinere götürmeniz önemlidir. Solucanlar her zaman görünür veya tanımlanabilir olmadığından kendi kendine teşhisten kaçının.

  Solucan Tedavisi

  Lütfen evcil hayvanınızı kendiniz tedavi etmeye çalışmayın – kediniz sahip olduğu belirli türdeki solucanlar için tedavi edilmelidir.

  • Tüm solucan öldürücüler her tür solucanı yok etmez. Veterineriniz, kedinizin sahip olduğu solucan(lar) istilasının(larının) türünü belirleyecek ve en iyi tedavi yöntemini reçete edecektir. Veteriner hekiminiz ayrıca solucan ilacının tekrarlanması gerekip gerekmediğini ve ne zaman tekrarlanması gerektiğini size söyleyebilecektir.
  • Tüm köpek ilaçları kediler için güvenli değildir.
  • Bazı reçetesiz solucan ilaçları uygunsuz kullanıldığında zararlı olabilir.

  Kedilerden İnsanlara Solucanların Bulaşması

  Kedilerin dışkıladığı yerlerde çok sayıda yuvarlak kurt yumurtası birikebilir. Bu tür yumurtaları yiyen insanlar, özellikle çocuklar, körlük, beyin iltihabı ve diğer organ hasarları gibi ciddi sağlık sorunları geliştirebilir. Yuvarlak solucanın neden olduğu körlüğün tedavisi cerrahi olarak çıkarılmasını içerebilir.

  Kancalı kurt larvaları insan derisine nüfuz edebilir ve lezyonlara neden olabilir. İnsanlar, nadiren de olsa, enfekte bir pirenin yutulması yoluyla tenya alabilirler.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.