Kedilerde Mantar Tedavisi – Belirtileri ve Nedenleri Neler?

  Kedilerde Mantar Tedavisi – Belirtileri ve Nedenleri Neler?

  Kedilerde Mantar enfeksiyonları, çevrede bulunan mantarlar kediniz tarafından solunduğunda veya cildindeki bir çatlaktan vücuduna girdiğinde ortaya çıkar. Mantarlar toprakta veya çevredeki hastalıklı hayvanların dışkısında bulunur. Bu enfeksiyonlar herhangi bir yaştaki veya ırktaki kedileri etkileyebilir. Bazı mantar enfeksiyonları, hasta olan veya bağışıklığı yetersiz olan kedilere saldırır.

  Kedinizin cildini etkileyebilecek çeşitli mantar enfeksiyonları vardır. Bazıları ciddi sorunlara neden olmayabilir ve ilaçla düzelebilir. Bununla birlikte, kedinizin cildine zarar verebilecek ve sağlığını riske atabilecek bazı mantar türleri de vardır.

  Kedilerde Mantar Enfeksiyonu Belirtileri

  Deride mantar enfeksiyonu, mevcut mantar türüne bağlı olarak çeşitli semptomlara neden olabilir. Kedilerde en sık veteriner hekimler tarafından görülen bazı belirtiler şunlardır:

  1. Cildin kızarıklığı
  2. Pullu deri
  3. Tüy dökülmesi
  4. yağlı cilt
  5. Kötü koku yayan cilt lezyonları
  6. kalın deri
  7. Yamalar halinde cildin hiperpigmentasyonu
  8. Şişmiş lenf düğümleri
  9. Granül olarak bilinen organize lezyonlar
  10. Derinin altındaki nodüller
  11. Burun içindeki lezyonlar
  12. Ateş
  13. Enerji eksikliği
  14. Depresyon
  15. Baş, göğüs ve uzuvlardaki kitleleri boşaltma

  Mantar Enfeksiyonu Türleri

  Kedinizin cildini etkileyebilecek birçok mantar enfeksiyonu türü vardır. Aşağıdakiler, evcil kedilerde en yaygın olanlardan bazılarının bir listesidir:

  • Malassezia pachydermatis
  • kutanöz sporotrikoz
  • yaygın sporotrikoz
  • rinosporidiosis
  • feohipomikoz
  • miçetomlar
  • kriptokokoz
  • koksidiyoidomikoz
  • kandidiyaz

  Kedilerde Mantar Enfeksiyonunun Nedenleri

  Kedilerde mantarın nedeni, enfeksiyondan sorumlu mantar türüne bağlıdır. Doktorların bu cilt enfeksiyonlarının başlıca nedenleri olarak tanımladıkları bazı şeyler şunlardır:

  • Pire alerjileri
  • Pankreas veya karaciğer kanseri
  • Yüksek nem ve ısıya maruz kalma
  • Enfekte dışkı ile temas
  • Enfekte toprağa maruz kalma
  • Açık havada mantar sporlarının solunması
  • Yaraların kontaminasyonu

  Kedilerde Mantar Nasıl Teşhis Edilir?

  Kedinizin durumunu teşhis etmek için veterinerinizin sizden bazı bilgilere ihtiyacı olacaktır. Semptomları ilk ne zaman fark ettiğinizi ve kedinizin önceden var olan sağlık koşulları için herhangi bir ilaç alıp almadığını ona bildirmeniz önemlidir. Tıbbi bir öykü aldıktan sonra doktorunuz kedinizi iyice muayene edecektir. Davranışlarını, yürüyüşünü ve nörolojik fonksiyonunu gözlemleyecektir. Kedinizin kalp atış hızı, solunumu ve ateşi de alınacak ve kaydedilecektir.

  Doktorunuz muhtemelen enfeksiyon olup olmadığını görmek için bir kan örneği alacaktır. Test için bir biyokimyasal profil ve tam kan sayımı veya CBC toplanabilir. İdrar tahlili için idrar örneği de alınabilir. Kedinizin cildinde lezyonlar varsa, doktorunuz cilt kazıma işlemi yapabilir. Mikroskop altında inceleyecek. Bazı türler insanlara bulaşabileceğinden, cildin mantar enfeksiyonlarını doğru bir şekilde teşhis etmek önemlidir.

  Kedilerde Mantar Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Kedinizin cildindeki mantar enfeksiyonu için nasıl tedavi edildiği, mevcut mantar türüne bağlı olacaktır. Bazı cilt enfeksiyonları, özel mantar önleyici kremler, özel şampuanlar, dipsler, merhemler veya oral mantar önleyici ilaçlarla tedavi edilebilir. Deri altındaki kistler veya lezyonlar cerrahi olarak çıkarılmasını gerektirebilir. Bazı durumlarda, bu kistler sıklıkla tekrar eder ve tedavi edilmesi genellikle zordur.

  Kediniz mantar enfeksiyonunun bir sonucu olarak bakteriyel veya ikincil enfeksiyonlar geliştirirse, veterineriniz bunları gerektiği gibi tedavi edecektir. Çok hasta veya bulaşıcı olan kediler, semptomlar düzelene kadar hastanede tutulabilir. Doktorunuz, kedinizi eve götürmeden önce size enfeksiyon kapmaktan nasıl kaçınacağınız konusunda talimatlar verebilir.

  Kedilerde Mantar Enfeksiyonunun İyileşmesi

  İyileşme süresi, kedinizin semptomlarının ne kadar şiddetli olduğuna ve deride bulunan mantar enfeksiyonunun türüne bağlıdır. Bazı mantar önleyici ilaç türlerinde, semptomlarda bir iyileşme görmeniz haftalar alabilir. Kedinize ilacını tam olarak reçete edildiği şekilde vermeniz önemlidir.

  Doktorunuz ilerlemesini izlemek için büyük olasılıkla birkaç haftada bir kedinizi görecektir. Kedinizin durumundaki herhangi bir değişikliği hemen doktorunuza bildirmeniz çok önemlidir. Bu, cildin görünümündeki veya davranışındaki değişiklikleri içerir. Kediniz nodülleri veya lezyonları çıkarmak için ameliyat olduysa iyileşmesi biraz daha uzun sürebilir. Doktorunuz, kesiklerine nasıl bakacağınız ve eve gönderilen ilaçları nasıl uygulayacağınız konusunda size ayrıntılı talimatlar verecektir. Gerekirse dikişlerin alınması için size bir randevu verilecektir. Dikişler genellikle yaranın boyutuna ve derinliğine bağlı olarak ameliyattan 10 gün sonra çıkar. Nadir durumlarda, mantar enfeksiyonları, ciddi sağlık sorunlarına neden olan veya tedavi edilemeyen ikincil sorunlara neden olabilir. Doktorunuz bu durumlarda en iyi tedavi yöntemini önerecektir.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.