Kedilerde Kalp Kurdu İlk Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  Kedilerde Kalp Kurdu İlk Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  Enfekte sivrisinekler tarafından yayılan kalp kurdu, evcil kedilerde sağlık sorunlarının altında yatan bir neden olarak giderek daha fazla tanınmaktadır. Kediler, kalp kurtları için atipik bir konakçıdır. Kalp kurdu, ismine rağmen öncelikle kedilerde akciğer hastalığına neden olur. Sivrisineklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde yaşayan herhangi bir kedi sahibi için önemli bir endişe kaynağıdır ve önlenmesi bir veteriner ile tartışılmalıdır.

  Kalp kurdu hastalığının sadece köpekleri etkilediğini düşünmüş olabilirsiniz ve enfeksiyonun kedilerde daha az yaygın olduğu doğrudur. Kedi, kalp kurdu paraziti Dirofilaria immitis için doğal bir konakçı değildir ve bu nedenle kalp kurdunun tüm yaşam döngüsünü tamamlaması olası değildir. Bu, daha az ve daha küçük solucanların hayatta kaldığı ve birçoğunun bir kedinin kalbine ulaşmadığı anlamına gelir. Hayatta kalan solucanlar ve kedinin vücudunun gelişen solucanları öldürmek için oluşturduğu bağışıklık tepkisi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

  Kalp Kurdu Hastalığının Nedenleri ve Belirtileri

  Kalp kurdu paraziti olan Dirofilaria immitis’i taşıyan bir sivrisinek, bir kediyi ısırdığında, larvalar kan dolaşımına bulaşır. Larvalar yaklaşık dört ila altı aylık bir süre içinde kalbe doğru göç eder, ilerledikçe olgunlaşır, daha sonra kalbe, pulmoner arterlere ve akciğerlerin kan damarlarına yerleşir. Evcil bir kedi, kalp kurdu paraziti için doğal bir konakçı olmadığı için, solucanların çoğu ölür. Bunlar, yaşayan solucanlarla birlikte, enfekte olmuş bir kedide ciddi inflamatuar ve bağışıklık tepkilerine neden olur.

  Herhangi bir bölgede yaşayan her yaştan kedi kalp kurduna yakalanabilir, ancak hastalık sivrisineklerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde yaşayan kedigillerde daha yaygındır. Açık hava kedileri, sivrisineklere maruz kalmanın artması nedeniyle daha büyük risk altındadır. Bununla birlikte, ev kedileri de sivrisinek ısırıklarına karşı hassastır, bu nedenle veterinerinizle önleme konusunda görüşmek akıllıca olacaktır. Kalp kurdu enfeksiyonu özellikle yavru kediler ve yaşlı kediler için hayati tehlike oluşturabilir.

  Aşağıdaki belirtiler kedinizin enfekte olduğunu gösterebilir:

  1. kalıcı öksürük
  2. Nefes alma güçlükleri (nefes alma, hırıltı, hızlı veya açık ağızlı nefes alma)
  3. Depresyon
  4. İştah kaybı
  5. Kilo kaybı
  6. ara sıra kusma
  7. Letarji
  8. Ani ölüm

  Kalbe ve akciğerlere yeni gelen solucanların neden olduğu kalp kurdu hastalığının ilk aşamasında ortaya çıkan solunum güçlükleri, daha önce muhtemelen kedi astımı veya bronşit olarak teşhis edilmişti. Bununla birlikte, bu solunum problemlerinin artık kalp kurduyla ilişkili solunum hastalığı olarak adlandırılan şeyden kaynaklandığı düşünülmektedir.

  Kalp Kurdunu Önleme

  • Kedi kalp kurdu enfeksiyonunu güvenilir bir şekilde önleyen FDA onaylı birkaç ilaç vardır. Veterinerinize danışın ve lütfen unutmayın, kedilere herhangi bir koruyucu ilaç verilmeden önce kan testleri ile kalp kurdu enfeksiyonu taraması yapılması önerilir.
  • Kedinizin sivrisinek istilasına uğramış bölgelere maruz kalmasını sınırlamak ve veteriner ziyaretleri sırasında önleyici taramalar için onu getirmek de iyi bir fikirdir.
  • Düzenli kontroller, erken enfeksiyonları tespit etmenin anahtarıdır ve kedinize iyileşme şansı verebilir.

  Kalp Kurdu Hastalığının Teşhisi

  Kedilerde kalp kurdu hastalığı köpeklerde olduğu kadar kolay teşhis edilmez.

  • Rutin testler, kan testlerinin bir kombinasyonunu gerektirir.
  • Kediler solunum güçlüğü belirtileri gösterdiğinde ve kalp kurdundan şüphelenildiğinde, teşhis genellikle kedinin öyküsüne, fizik muayenesine, radyografilerine, ekokardiyogramına ve kan testlerine dayanır.

  Kalp Kurdu Hastalığı Tedavisi

  Şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde kedi kalp kurdu enfeksiyonunu tedavi etmek için onaylanmış hiçbir ürün bulunmamaktadır. İyi haber şu ki, kalp kurdu bulaşmış birçok kedi enfeksiyonla kendi kendine savaşabiliyor ve solucanların ömrünü beklerken birkaç ayda bir radyografilerle izlenebiliyor. Enfekte bir kedi akciğer hastalığı belirtileri gösteriyorsa, kediye gerektiğinde kortizon benzeri bir ilaç verilebilir. Öksürük ve kusmayı kontrol altına almak için ilaç da verilebilir.

  Bazı kediler enfeksiyonla kendi başlarına savaşabilse de, kalp kurtları izlenmez ve tedavi edilmezse aşağıdakiler ortaya çıkabilir:

  • Kalp duvarlarında hasar
  • Pulmoner kan damarlarında hasar
  • Pulmoner arterlerden kan akışının olası tıkanması
  • solunum bozukluğu
  • Kalp ve akciğer yetmezliği
  • Böbrek ve karaciğer hasarı
  • Ani ölüm

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.