Kedilerde İshal Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

  Kedilerde İshal Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

  Kedilerde ishal, gevşek veya sıvı dışkı ile kendini gösteren bir durumdur. Su, besinler ve elektrolitlerin emiliminin azalmasıyla birlikte dışkı maddesinin bağırsakta daha hızlı hareket etmesinin bir sonucudur. İshal bir hastalık değildir, aksine birçok farklı hastalığın belirtisidir. İshalin birçok nedeni vardır. İshal hem ev içi hem de ev dışı kedilerde olabileceği gibi her yaştaki kedilerde de görülebilmektedir.

  Kedimin ishal olduğunu nasıl anlarım?

  Normalde iyi eğitimli kediniz aniden evin içinde kaza yapmaya başlarsa ve dışkıları sıvıya dönüşmüşse, ishal olduğu açıktır. Bununla birlikte, kedi hala kum kutusunu kullanıyorsa ve dışkısını kapatıyorsa veya dışarıda dışkılıyorsa, başlangıçta ishali fark etmeyebilirsiniz.

  Uzun tüylü ırklarda kürkün arka ucunun lekelenmesi ve kirlenmesi genellikle ishal ile ilişkilidir. Normal kedilerde dışkı kıvamında bazı değişikliklerin meydana geldiğini hatırlamak önemlidir.

  Diyetteki değişiklikler dışkıda geçici değişikliklere neden olabilir. Sık sık sıvı veya yarı sıvı dışkılama iki günden fazla sürerse veterinerinize danışmalısınız. Kediniz başka hastalık belirtileri gösteriyorsa, beklemeyin; hemen veterinerinizi arayın.

  Birden fazla kediniz varsa, birden fazla kedinin ishal olup olmadığını belirlemeye çalışmak önemlidir.

  Kedilerde İshal Belirtileri

  İshalden muzdarip kediler aşağıdaki gibi semptomlar gösterebilir:

  1. Gevşek veya sıvı dışkılama
  2. Artan gaz
  3. Dışkılama sırasında ıkınma
  4. Dışkıda kan veya mukus
  5. dehidrasyon
  6. İştah azalması

  İshal Türleri

  Kedilerde ishal hafif veya şiddetli olabilir. Hafif ishal genellikle bir veya iki gün içinde kendiliğinden geçer. Bununla birlikte, ciddi kedi ishali vakaları tipik olarak iki günden uzun sürer ve aşağıdakileri içeren semptomlar eşlik edebilir:

  • Ateş
  • Kilo kaybı
  • Kusma
  • Letarji
  • Kedi tuvalatini kullanmak için artan aciliyet
  • Acı içinde miyavlama veya ağlama
   Kediniz şiddetli ishal belirtilerinden herhangi birini gösteriyorsa, derhal veterineriniz tarafından muayene edilmelidir.

  Kedilerde ishal nedenleri nelerdir?

  İshal kendi başına bir hastalık değil, birçok farklı problemden birini veya birkaçını yansıtabilen klinik bir işarettir. Çoğu, gastrointestinal (GI) sistemin bir veya daha fazla bölgesinin bir dereceye kadar iltihaplanmasını içerir. Bakteriler, virüsler, koksidia ve bağırsak solucanları gibi bulaşıcı ajanlar veya kimyasal toksinler veya zehirli bitkiler gibi bulaşıcı olmayan tahriş edici maddeler, iltihaplanmanın daha yaygın nedenlerinden bazılarıdır. Bir diyetin belirli bileşenlerine gıda intoleransları veya alerjiler de ishale neden olabilir.

  Kedilerde çeşitli faktörler hafif veya şiddetli ishale neden olabilir. Hafif kedi ishali neden olabilir:

  • Diyet değişiklikleri
  • Bazı gıdalara karşı dayanamam
  • Bozulmuş yemek yemek
  • Yiyecek alerjisi
  • İlaç yan etkileri

  Kedilerde şiddetli ishal vakaları, daha ciddi sağlık komplikasyonlarından veya aşağıdaki gibi altta yatan koşullardan kaynaklanabilir:

  • Bakteriyel veya viral enfeksiyonlar
  • Yuvarlak solucanlar, koksidia veya Giardia gibi parazitler
  • Böbrek hastalığı
  • Karaciğer hastalığı
  • Sindirim sisteminde kanser veya tümörler
  • Kolit
  • hipertiroidizm

  Altta yatan sağlık koşullarının veya hastalıkların neden olduğu kedi ishali genellikle kendi kendine çözülmez. Uygun veteriner bakımı olmadan kötüleşebilir ve kedinizin hızla düşmesine neden olabilir.

  Kedilerde İshalin nedeni nasıl belirlenir?

  Veterinerinize ayrıntılı bir tıbbi geçmiş sağlamak önemlidir. İdeal olarak, bunu kliniğe gitmeden önce kronolojik sırayla yazmalısınız. Bir sorunu ilk fark ettiğiniz tarihte ve klinik belirtilerin ilerleyişinde olabildiğince ayrıntılı olun.

  • Kedinizin beslenmesinde yeni bir torba mama gibi herhangi bir değişiklik oldu mu?
  • Evcil hayvanınızın son 1-2 hafta içinde hangi diyetleri ve yiyecekleri yediğini not edin.
  • Kedinizin veya evinizin normal rutinindeki değişiklikleri not edin.
  • Dışkılar ne sıklıkta?
  • Dışkının rengi, kıvamı ve kokusu nedir?
  • Kedi kusma, iştahsızlık, uyuşukluk veya kilo kaybı gibi başka belirtiler gösteriyor mu?

  Veteriner hekiminiz genellikle sizden randevunuza gelirken yanınızda taze fekal materyalin temsili bir örneğini getirmenizi isteyecektir. Kapsamlı bir klinik muayenenin yanı sıra, veterineriniz ek teşhis testleri önerebilir. Hafif diyare vakalarında, ilk tedavi başarısız olmadıkça veya durum kötüleşmedikçe bu testler ertelenebilir. Derinlemesine tanı testleri, parazit muayenesi, DNA testi ve kültürü, radyografiler (X-ışınları) ve endoskop muayenesi için kan çalışması, dışkı ve rektal sürüntü örneklerini içerebilir.

  Kedilerde İshal nasıl tedavi edilir?

  Başlangıçta ve genellikle derinlemesine bir çalışmanın öncesinde, spesifik olmayan bir yaklaşım benimsenebilir. Aksi takdirde sağlıklı yetişkin kediler için, veterineriniz size 24 saat boyunca mama vermemenizi veya küçük miktarlarda hafif, kolay sindirilebilir bir diyet vermenizi tavsiye edebilir. Su her zaman verilmelidir. En iyi diyetler genellikle, kedinizin bağırsağında bulunan iyi bakterileri besleyen lif dengesiyle özel olarak formüle edilmiş veteriner tarafından sağlanan diyetlerdir. Bazı durumlarda, haşlanmış pirinç veya haşlanmış derisiz tavuklu makarna gibi yumuşak, evde hazırlanmış bir diyet önerilebilir.

  Bazı durumlarda antidiyareik ajanlar, solucan öldürücüler ve/veya probiyotikler (bağırsak sağlığını destekleyen bakteriler) reçete edilebilir. Metronidazol (Flagyl® markası) ve tylosin (Tylan® markası), genellikle ishale yol açan bağırsak iltihabını azaltan, yaygın olarak reçete edilen ishal önleyici maddelerdir. Yaygın olarak kullanılan kurt öldürücüler arasında Profender®, Panacur® ve Drontal® bulunur.

  “Bazı durumlarda antidiyareik ajanlar, solucan öldürücüler ve/veya probiyotikler (bağırsak sağlığını destekleyen bakteriler) reçete edilebilir.”

  İshal olan kedilerde yardımcı olabilecek birçok probiyotik mevcuttur. Probiyotiklerin ve takviyelerin kalitesi ve etkinliği her zaman bilinmediğinden, kedinize bu türden bir şey vermeden önce her zaman veterinerinize danışmanız önerilir. Birçok akut diyare vakası, bu konservatif tedaviye oldukça kolay yanıt vererek, vücudun iyileşme mekanizmalarının, ilk neden henüz belirlenmeden sorunu düzeltmesine izin verir. Dışkı normale döndüğünde, kedinin normal diyeti, başlangıçta veteriner tarafından önerilen diyetle karıştırılarak kademeli olarak yeniden verilebilir.

  İki veya üç gün içinde çok az veya hiç iyileşme olmazsa, kedi hiç su içmiyorsa veya kedinin sağlığı kötüleşiyorsa derhal veterinerinize haber verilmelidir. Kediniz, yukarıda özetlenen derinlemesine bir klinik çalışmanın sonuçlarına göre daha agresif tedavi gerektirebilir. Altta yatan organ işlev bozukluğunu araştırmak için klinik çalışmaya kan ve idrar testleri eklenebilir. Sıvı kaybı, şiddetli veya uzun süreli ishalin en ciddi yönlerinden biridir ve kusma varsa dehidrasyon hızla artabilir. Dehidrasyonun düzeltilmesi intravenöz veya subkutan sıvılar (deri altına, genellikle omuzların üzerinden uygulanan sıvılar) gerektirebilir.

  İnsanlar için kullanılan ishal önleyici ilaçları kullanabilir miyim?

  İnsanlar için önerilen bazı ilaçlar kediler için çok tehlikelidir, bu nedenle asla önce veterinerinize danışmadan ilaç kullanmayın. Asetilsalisilik asit (Aspirin®) veya asetaminofen (Tylenol®’deki aktif bileşen) içeren ürünler kedilerde son derece toksiktir.

  Kedimin kronik ishali var. İyileşecek mi?

  İki ila üç haftadan uzun süredir var olan kronik ishalin teşhis edilmesi ve etkili bir şekilde tedavi edilmesi daha zor olabilir. Kapsamlı bir çalışma bile her zaman soruna kesin bir cevap vermez. Bununla birlikte, çoğu durumda, gıda denemeleri de dahil olmak üzere kapsamlı bir klinik çalışma, ishalin başarılı bir şekilde yönetilmesiyle sonuçlanabilir.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.