Kedilerde Diyabet Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  Kedilerde Diyabet Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

  Kedilerde diyabet, (şeker hastalığı) insülin hormonunun eksikliğinden veya insüline yetersiz yanıttan kaynaklanan karmaşık bir hastalıktır. Bir kedi yedikten sonra, sindirim sistemi, yiyecekleri insülin tarafından hücrelerine taşınan glikoz da dahil olmak üzere çeşitli bileşenlere ayırır. Bir kedi insülin üretmediğinde veya normal olarak kullanamadığında kan şekeri seviyesi yükselir. Sonuç, tedavi edilmediği takdirde bir kedi için birçok karmaşık sağlık sorununa neden olabilen hiperglisemidir.

  Diyabetin yönetilebilir bir hastalık olarak kabul edildiğini anlamak önemlidir ve birçok diyabetik kedi mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilir. Bazıları remisyona bile girebilir!

  Diyabet şu şekilde sınıflandırılabilir:

  • Tip I (insülin üretimi eksikliği)
  • Tip II (hormona yetersiz yanıt ile birlikte bozulmuş insülin üretimi).

  Tip II diyabetli kediler, tip I diyabete ilerleyebilir. Aslında, çoğu kediye diyabet teşhisi konduğunda, tip I bozukluğa sahip oldukları tespit edilir. Bu kediler hayatta kalmak için insülin tedavisine ihtiyaç duyar. Tip II hastalığı olan kediler, diğer tedavi biçimlerine yanıt verebilir.

  Kedilerde Diyabet Belirtileri

  Aşağıdakiler, kedinizin diyabetik olabileceğinin işaretleridir:

  1. İştah değişikliği (artmış veya azalmış)
  2. Kilo kaybı
  3. Aşırı susuzluk/su tüketiminde artış
  4. Artan idrara çıkma
  5. Kum Kabı dışındaki alanlara idrar yapma
  6. Alışılmadık derecede tatlı kokulu nefes
  7. Letarji
  8. dehidrasyon
  9. dağınık saç ceket
  10. İdrar yolu enfeksiyonu

  Diyabet Nedenleri

  Şeker hastalığının kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik, pankreas hastalığı, bazı ilaçlar ve pankreasta anormal protein birikintileri bu bozukluğa neden olabilir.

  Diyabet gelişiminde en önemli faktörlerin obezite, cinsiyet (erkek kediler dişilere göre daha sık görülür) ve yaş olduğu görülmektedir.

  Diyabet Teşhisi

  Diyabeti doğru bir şekilde teşhis etmek için veterineriniz klinik belirtiler hakkında bilgi toplayacak, fizik muayene yapacak ve kan ve idrar tahlilini kontrol edecektir.

  Kedilerde Şeker Hastalığı Tedavisi

  • Her diyabetik kedi bir bireydir ve tedaviye farklı yanıt verir. Diyabet tedavisi, hastalık belirtilerinin ne kadar şiddetli olduğuna ve tedaviyi zorlaştırabilecek başka sağlık sorunlarının olup olmadığına dayanır.
  • Bazı kediler ilk teşhis edildiklerinde ciddi şekilde hasta olurlar ve kan şekerlerini düzenlemek için birkaç gün hastanede yoğun bakıma ihtiyaç duyarlar.
  • İlk teşhis edildiğinde daha stabil olan kediler, oral ilaçlara veya yüksek lifli bir diyete yanıt verebilir.
  • Çoğu kedi için, kan şekerinin yeterli regülasyonu için insülin enjeksiyonları gereklidir. Evcil hayvanınızın tipik olarak kilosuna dayalı olarak bireysel insülin tedavisi belirlendikten sonra, ona evde insülin enjeksiyonlarını nasıl yapacağınız gösterilecektir.
  • Veterineriniz ayrıca size evde glikoz testlerinin nasıl yapıldığını gösterebilir. Diğer rutin kan çalışmaları da gerekli olabilir.

  Veterinerinizin açıklayacağı gibi, kedinize her gün aynı saatte insülin vermeniz ve ilaçları ile birlikte düzenli öğünlerini beslemeniz önemlidir; bu, kandaki artan besinlerin en yüksek insülin seviyesiyle çakışmasına izin verir. Bu, şeker seviyelerinin çok yüksek veya çok düşük sallanma şansını azaltacaktır. Evcil hayvanınızın ilaç verme zamanına göre bir beslenme programı oluşturmak için veterinerinizle birlikte çalışabilirsiniz. Diyabetik kedinizi yüksek glikoz içeren mamalarla beslemekten kaçınmanız da önemlidir.

  Diyabet Önleme

  Uygun bir diyet ve düzenli egzersiz, kedi diyabetinin gelişmesini önlemek için uzun bir yol kat edebilir. Diğer olumsuz etkilerinin yanı sıra obezitenin insülin direncine katkıda bulunduğu bilinmektedir.

  Kedinizin Şeker Hastalığı Olduğundan Şüpheleniyorsanız

  Kediniz yukarıda listelenen herhangi bir anormal klinik belirti gösteriyorsa, veterinerinizden hemen randevu alın. Diyabetik bir kedi tedavi edilmezse böbrek hastalığı, nörolojik bozukluklar veya başka metabolik hastalıklar geliştirebilir. Tip I diyabetli kediler, hayatta kalmak için insülin tedavisine ihtiyaç duyar.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.