Kedilerde Böbrek Yetmezliği – Belirtileri, Nedenleri, Tanı ve Tedavisi

  Kedilerde Böbrek Yetmezliği – Belirtileri, Nedenleri, Tanı ve Tedavisi

  Kedilerde böbrek yetmezliği kronik bir hastalık nedeniyle yavaş gelişebilir veya zehirlenme yada travma nedeniyle aniden ortaya çıkabilir. Kedinin hayatını kurtarmak için her iki tip de derhal ele alınmalıdır.

  Böbrekler, uygun kan basıncı seviyelerini korumak, kan dolaşımındaki toksinleri ve atıkları filtrelemek, atıkları idrar yoluyla atmak, kırmızı kan hücrelerinin üretimine katkıda bulunmak ve çeşitli temel enzimler ve hormonlar üretmek gibi çeşitli gerekli yaşam fonksiyonlarından sorumludur. Kedilerin yaklaşık yüzde 30’u yaşamları boyunca böbrek hastalığına yakalanmaktadır; bu vakaların çoğu böbrek yetmezliğine ilerleyebiliyor. Böbrekler düzgün çalışmadığında, kedinin hayatı risk altındadır.

  Kedilerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri

  Kedinin yaşadığı böbrek yetmezliğinin türüne bağlı olarak semptomlar yavaş ilerleyebilir veya aniden başlayabilir. Bu belirtiler aşağıdaki gibidir:

  1. Kan dolaşımında toksin ve atık birikmesi nedeniyle artan susuzluk (polidipsi)
  2. Artan idrar çıkışı
  3. İştah kaybı
  4. Kilo kaybı
  5. Kanlı veya bulanık idrar
  6. Kusma
  7. İshal
  8. Amonyak gibi kokan kötü nefes
  9. Dil ve diş etlerinde ağız yaraları
  10. kuru kat
  11. Kabızlık
  12. kahverengi dil
  13. zayıflık
  14. Letarji
  15. Kayıtsızlık

  Kedilerde Böbrek Yetmezliği Türleri

  İki farklı böbrek yetmezliği türü vardır:

  • Akut, günler veya haftalar içinde gelişen
  • Kronik böbrek hastalığı nedeniyle zamanla yavaş yavaş gelişen kronik

  Kedilerde Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

  Kedilerin yaşadığı türe bağlı olarak değişen kedilerde böbrek yetmezliğinin birkaç nedeni vardır. Bu nedenler şunları içerir:

  Akut Böbrek Yetmezliği

  1. Antifriz, böcek ilacı veya temizleme sıvıları gibi zehirler
  2. Yeterince kanın böbreklere akmasını önleyen düşük tansiyonlu kalp yetmezliği
  3. Bir kazadan kaynaklanan travma
  4. Dehidrasyon veya hızlı kan kaybından kaynaklanan şok
  5. Böbrek enfeksiyonu
  6. İdrar yolu tıkanıklığı

  Kronik Böbrek Yetmezliği

  1. Konjenital ve kalıtsal anormallikler
  2. Mantar enfeksiyonları
  3. Bakteriyel enfeksiyonlar
  4. ,Zamanla böbrekleri yıpratan tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları
  5. Böbrek kanseri
  6. Asetaminofen gibi ilaçlar
  7. Otoimmün bozukluklar
  8. İleri diş hastalığı
  9. Tiroid problemleri

  Kedilerde Böbrek Yetmezliği Teşhisi

  Veterinerin, kedinin yaşadığı tüm semptomları ve belirtileri ilk ne zaman başladığını bilmesi gerekecektir. Yakın zamanda bir zehirlenme veya travma meydana geldiyse, veteriner hekime bu olaylar hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi gerekecektir. Veteriner kediyi fiziksel olarak muayene edecek, kalbini ve ciğerlerini dinleyecek ve tansiyonunu ölçecektir.

  İdrar tahlili ve biyokimyasal profil alınacaktır. İdrar tahlili, hasarlı böbreklerden sızan idrarda protein arayacak ve idrarın özgül ağırlığını (USG) ölçecektir. Böbrek yetmezliği böbreklerin artık idrardaki atıkları filtrelememesiyle sonuçlandığından, böbrek yetmezliği olan bir kedinin idrarı damıtılmış suya çok benzer bir yerçekimi ile olacaktır. Biyokimyasal profil, kanda böbreklerin filtrelemesi gereken atık ürünleri arayacaktır; bu ürünlerin çok sayıda olması böbrek yetmezliğinin göstergesidir.

  Kedilerde Böbrek Yetmezliğinin Tedavisi

  Akut Böbrek Yetmezliği Tedavisi

  Travma veya zehirlenme nedeniyle akut böbrek yetmezliği olan kediler, böbrek yetmezliğine neden olan birincil sorun ele alındığında genellikle iyileşir. Bu ameliyat, ilaçlar, sıvı tedavisi veya kan transfüzyonlarını içerebilir. Birincil sorun tedavi edildikten sonra böbrekler yanıt vermezse, böbrek yetmezliğini gidermek için başka tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekecektir.

  Diyaliz

  Hemodiyaliz veya diyaliz, bir makinenin böbrekler gibi hareket ederek kan dolaşımında biriken atıkları ve toksinleri filtrelediği bir prosedürdür. Diyaliz, kronik böbrek hastalığı olan kedileri tedavi etmek veya akut böbrek hastalığı olan bir kediden bir zehiri çıkarmak için kullanılabilir. Ne yazık ki, diyaliz yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki belirli veteriner hastanelerinde mevcuttur ve son derece maliyetli olabilir.

  Böbrek nakli

  Kedilerde böbrek nakli, deneyimli bir veteriner cerrah, anestezist ve hemşirelik ekibi gerektirir. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yalnızca birkaç veteriner hastanesinde gerçekleştirilirler. Böbrek nakli sırasında, ölen bir donör kediden alınan sağlıklı bir böbrek, böbrek yetmezliği olan kediye nakledilecektir. Kedinin vücudunun donör böbreğini reddetmemesini sağlamak için ilaçların verilmesi gerekecektir.

  Akut böbrek yetmezliğinden kurtulan kedilerin, tekrarlanan testlerle böbreklerin hala düzgün şekilde çalıştığından emin olmak için veterinere başvurmaları gerekecektir. Kronik böbrek yetmezliğinin tedavisi yoktur. Diyaliz veya nakil yapamayan kedilerin prognozu kötüdür. Birçok sahip, sonuç olarak kedilerine ötenazi yaptırmayı tercih eder. Nakil yapılan kedilerin, nakledilen böbreğin hala düzgün çalıştığından emin olmak için sürekli olarak veteriner hekimi takip etmesi gerekecektir. Diyalize giren kedilerin hayatlarının geri kalanında veya böbrek nakli mümkün olana kadar diyalize devam etmeleri gerekecektir.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.