Herkesin Tırmanabileceği En İyi Dağ Tırmanışı Noktaları

Herkesin Tırmanabileceği En İyi Dağ Tırmanışı Noktaları

Dağ tırmanışının tehlikeli, zor bir uğraş olduğu ve dağcıları fiziksel ve zihinsel yeteneklerinin sınırlarını zorlayan bir algı vardır.Everest veya K2 gibi bazı aşırı durumlarda durum böyle olsa da, normdan uzaktır.

Aslında, dünyanın her yerinde yalnızca güvenli ve yönetilebilir değil, aynı zamanda oldukça yeni başlayanlar için uygun olan birçok dağ var.

Bu zirveler, tırmanmak için herhangi bir özel beceri (veya yılların deneyimi) gerektirmez, ancak fiziksel olarak iyi durumda olmak, trek’i daha kolay ve daha eğlenceli hale getirmeye yardımcı olabilir. Büyük bir zirveye tırmanmayı hiç eğlendirdiyseniz, ancak başaramayacağınız düşüncesinden vazgeçtiyseniz, burada (neredeyse) herkesin tırmanabileceği yedi dağ önerisi var.

Fuji Dağı, Japonya

Fuji Dağı, Japonya

Japonya’nın Fuji Dağı, tüm dünyada en çok tırmanılan zirvelerden biridir. 12.388 fit yüksekliğindeki Fuji Dağı, Japonya‘nın en yüksek dağı ve ülkenin üç kutsal zirvesinden biridir.

Ancak rakımına rağmen, zirveye tırmanmak, yeterince erken yola çıkanlar için idare edilebilir bir günlük yürüyüş. Her yıl 300.000’den fazla insan zirveye tırmanıyor ve aktif stratovolkanı tüm dünyada en çok tırmanılan dağlardan biri yapıyor.

Birçoğu, güneşin doğuşuna tanık olmak için zamanında zirveye ulaşabilmek için geceleri tırmanıyor. Yaz aylarında zirveye çıkan dört ana patika aşırı derecede kalabalık olabilir ve kış aylarında hava bazen tehlikeli olabilir. Ancak, çoğunlukla, bu, tamamlanması için yalnızca güçlü bacaklar, dayanıklılık ve biraz kararlılık gerektiren kolay bir yürüyüştür.

Cotopaxi, Ekvador

Cotopaxi, Ekvador

Ekvador’daki Cotopaxi, teknik anlamda özellikle tırmanması zor bir dağ değil, ancak rakımı ve bazen kötü hava koşullarıyla dağcılara meydan okuyor. 19.347 fit yükseklikte, ince havaya alışmak, zirveye trek yapmak isteyenler için en büyük endişe.

Bir Cotopaxi tırmanışının tamamlanması üç ila dört gün sürer, bu da olası dağcılara patika boyunca kamp yapma ve zirveyi çevreleyen milli parkın muhteşem manzarasının keyfini çıkarma şansı verir.

Her yıl yaklaşık 5.000 kişi tırmanmaya teşebbüs ediyor, çoğu bunu havanın istikrarlı ve tahmin edilebilir olduğu Eylül ayında yapıyor. Çoğu dağda olduğu gibi, kış aylarında (Güney Yarımküre’de Haziran-Ağustos arası) tırmanma, potansiyel olarak yoğun kar yağışı ve soğuk hava sıcaklıkları nedeniyle tavsiye edilmez.

Rainier Dağı, ABD

Washington'daki Rainier Dağı

Eyaletinde bulunan Washington , Rainier Bu listede bazı diğerlerinin bulamayacağınız bu dağa bir boyut katıyor Alt 48, en glaciated zirve olma özelliğini de taşımaktadır.

Bu kar ve buz katmanları hem tırmanmayı hem de inişi biraz daha tehlikeli hale getirebilir, bu yüzden Rainier’in yamaçlarında bazı üstünkörü ip becerileri bir zorunluluktur.

Bununla birlikte, bu, yeni başlayanlar tarafından sadece halatlarla değil, aynı zamanda buzul yürüyüşü ve yarıklardan kaçınma ile de değerli deneyimler kazanmak için yaygın olarak kullanılan bir dağdır. Bu, onu daha zorlu zirvelere geçmeyi düşünenler için mükemmel bir ortam haline getiriyor.

Hava koşullarına bağlı olarak tüm yıl boyunca Rainier tırmanışı yapılabilir, ancak deneyimsiz dağcılar Mayıs ve Eylül ayları arasındaki mevsime bağlı kalmalıdır. Herhangi bir yılda 13.000 kadar insan bu girişimi yapacak ve çoğu zirveye iki ila üç gün sürecek.

Mont Blanc, Fransa ve İtalya

Mont Blanc, Fransa ve İtalya

Avrupa’nın en ikonik tırmanma zirvelerinden biri olan Mont Blanc, Fransa/İtalyan sınırının iki yanında yer alır. Zirveye ulaşmak, çoğu Avrupalı ​​dağcı için bir geçit törenidir ve her yıl 30.000’den fazla kişi bunu deneymektedir.

Yoğun bir günde, etkileyici 15.780 fit yükseklikte duran 200 kadar kişi zirveye çıkmaya çalışıyor olabilir. Bu, Mont Blanc’ı Alpler’deki en yüksek dağ ve tüm Avrupa kıtasındaki en yüksek dağlardan biri yapar.

Zirveye hem Fransız hem de İtalyan taraflarından sayısız rota ile, rakım bir kez daha ana düşünce olmasına rağmen, zorluk seviyesi büyük ölçüde değişebilir. Tipik bir tırmanışın tamamlanması yaklaşık iki gün sürer, çoğu dağcı zirveye giden yol boyunca çeşitli noktalarda bulunan konforlu dağ kulübelerinde kalır.

Kilimanjaro Dağı, Tanzanya

Kilimanjaro Dağı, Tanzanya

Kilimanjaro Dağı, tüm dünyadaki en popüler trekking zirvelerinden biridir.

Genellikle “herkesin Everesti” olarak anılan 19,341 fit Kilimanjaro Dağı , Afrika’nın en yüksek zirvesi ve tüm dünyadaki en yüksek bağımsız dağdır.

Tipik bir tırmanışın tamamlanması, rotaya ve iklime alışma hızına bağlı olarak beş ila dokuz gün sürebilir.

Yukarı çıkarken, dağcılar ünlü beş benzersiz iklim bölgesinden geçecekler: tabanda ekili araziler, ardından yağmur ormanları, bozkırlar, dağ çölü ve son olarak zirveye yakın kutup koşulları.

Her yıl yaklaşık 35.000 kişi Kili’ye tırmanmaya çalışır ve dağ ekvatorun hemen dışında bulunduğundan, çoğu ay boyunca erişilebilir. Mart-Mayıs arası yağışlı mevsimdir, ancak bu nedenle dağcılar bu süre zarfında çok rahatsız edici bir yürüyüş riski taşırlar.

İrtifa en büyük engeldir, daha uzun yolları kullananların başarı oranı çok daha yüksektir.

Elbruz Dağı, Rusya

Elbruz Dağı, Rusya

Yüksekliği heybetli bir manzara sağlar, ancak bir telesiyej çoğu dağcıyı 12.500 fitte bulunan geleneksel başlangıç ​​noktasına götürür. Bu, zirveye ulaşmak için gereken süreyi büyük ölçüde azaltır, bu da dağın bir veya iki gün gibi kısa bir sürede zirveye çıkabileceği anlamına gelir.

Elbrus’a giden normal rota tamamen teknik değildir ve yol boyunca hava durumu ve rakım ana kaygılardır. Temmuz ve Ağustos, bir girişim için en iyi zamanlardır, ancak sonuç olarak, bu aylarda dağ çok kalabalık olabilir.

Haziran ve Eylül daha az insan görür, ancak hava daha tahmin edilemez, kuvvetli rüzgarlar ve daha yoğun kar olasıdır. Her yıl dağa çıkmayı deneyen dağcıların tam sayısı bilinmiyor, ancak 10.000’den fazla olduğu tahmin ediliyor.

Jbel Toubkal, Fas

Jbel Toubkal, Fas

Fas’ın Yüksek Atlas Dağları’nda bulunan Jbel Toubkal, yüksek rüzgarlar, kötü hava koşulları ve irtifa hastalığı endişe verici olsa da, zirveye nispeten kolay bir yürüyüş sunuyor.

Bu tamamen teknik olmayan zirveye çıkmak için en iyi zaman, zirveye tüm yıl boyunca erişilebilir olsa da, Mayıs ve Eylül ayları arasıdır.

Kış aylarında zirveye ulaşmak için buz baltaları ve kramponlar gerekebilir; acemi dağcıların bunun yerine daha sıcak, daha kuru mevsime bağlı kalmaları tavsiye edilir. 13,671 fit yüksekliğiyle dağcıları bunaltmayan zirveye yürüyüşü tamamlamak sadece iki gün sürüyor.

Bununla birlikte, çevredeki tepelerin ve vadilerin bazı olağanüstü manzaralarını sunar ve ilk kez dağcılık sularına ayak parmaklarını sokmak isteyenler için mükemmel bir ortamdır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.