Dünyayı Değiştiren En Olağanüstü 10 Buluş

  Dünyayı Değiştiren En Olağanüstü 10 Buluş

  Büyük beyinlere sahip insanların belirli icatları olmasaydı hayatımızın şu anda nasıl olacağını hayal edebiliyor musunuz? Belki de düşüncelerimizi yazmak için bir bilgisayar ve floresan kullanmak yerine, masamızın üzerine bir mumla yazmak için hala bir tüy kalem ve mürekkep olurdu. Bugün zevk aldığımız icatlar olmasaydı hayat bizim için zor olurdu. Toplumumuz üzerinde kesinlikle onsuz yaşayamayacağımız en fazla etkiye sahip bu 10 şeyin listesine göz atın.

  1. İnternet

  İnternetin dünyamıza getirdiği etki, inkar edemeyeceğimiz bir şey. Ekonomi, sanat, iletişim veya iş dünyasında internet çok yardımcı oldu. Bizi fiziksel olarak bizden ne kadar uzakta olursa olsun insanlarla bağ kurmamıza, ayrıca ihtiyacımız olan bilgileri hemen almamıza yardımcı olur. Modern dünyamız ilerlemeye devam ederken, bu buluşun etkisi gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

  2. Tekerlek

  En Üstün İcatlar - Wheel

  Geçmişte en dikkat çekici etkilerden birine sahip olan buluş, çarktır. Aynı zamanda tarih boyunca yapılan diğer icatlar için bir atılım yaratan bir yenilik olarak kabul edildi. Tekerlek o kadar eski ki, bunu kimin icat ettiğini kimse bilmiyordu; yaratılış tarihi de birçokları için belirsizdi. Yine de gezegenimizde keşfedilen en eski çarkın 5 bin yıl önce yaratıldığı tahmin ediliyor. Tekerleğin ilk kullanımının malların hızlı ve verimli taşınması için olduğu söylendi. Şu anda bile, en gelişmiş teknolojik güncel buluşlar, tarih boyunca yaratılmış ve genellikle “tekerlek” olarak bilinen en büyük icatlardan birine dayanmaktadır.

   

  3. Telefon

  En Olağanüstü Buluşlar - Telefon

  Alexander Graham Bell tarafından icat edilen telefon, eviniz için inanılmaz derecede faydalı olan ve iletişimi öncekinden çok daha kolay hale getiren, şimdiye kadar yaratılmış büyük bir buluş olarak kabul edildi. Ancak, o zamanlar pek az insan buna sahip olabildi. Dahası, bu kreasyonların yeniliği bitmek bilmediğinden, bu kreasyonlarda devrim yaratarak, modern dünyadaki birçok insan için daha uygun fiyatlı ve verimli hale getirdiler. Bugün, elinde cep telefonu olmayan bir insanı hayal etmek zor.

   

  4. Pusula

  En Olağanüstü İcatlar - Pusula

  Yeni gelişmiş teknolojilerin kıvılcımına rağmen, pusula hala diğer kaşifler için bir navigasyon sistemi olarak hizmet ediyor; ilk olarak 14. yüzyılda kullanılmaktaydı. Tarihimizi tamamen farklı kılacak bu muhteşem buluş olmadan kaşiflerin asla hedeflerine ulaşamayacaklarını unutmayın. Buluş, daha önce izole edilmiş yerlerde etkileşimi mümkün kıldı ve aynı zamanda Keşif Çağı üzerinde büyük bir etki yarattı.

   

  5. Matbaa – Baskı Makinası

  En Üstün Buluşlar - Matbaa

  Matbaa hakkındaki fikirler 11. yüzyıldan beri zaten yaygındı. Ancak, Alman mucit Johann Gutenberg bu fikirleri gerçeğe dönüştürdü; 1430’larda dünya çapında kargaşa yaratan hareketli matbaayı icat eden oydu. Hareketli baskı makinesi dünya üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir, çünkü bu malzemeler dünya çapında her zamankinden daha da fazla toplanıp dağıtılabiliyordu. Bu, kitapları orta sınıf aileler için önemli ölçüde erişilebilir hale getirdi.

   

  6. Otomobil

  En Olağanüstü Buluşlar - Otomobil

  Günümüzde, neredeyse herkes, istediği yere gitmek için araba ve diğer otomobil araçlarını kullandığı için hemen hemen hiç yürüyen insanlar görmüyoruz. Karl Benz’in Motorwagen’i icat etmesi sayesinde, ilk otomobil 1885’te ortaya çıktı. Ne yazık ki, o çağda çok az kişi bu araca sahip olabiliyordu. Ancak Henry Ford, otomobilleri hemen hemen herkes için uygun fiyatlı hale getiren seri üretim sürecini iyileştirerek bu sorunu çözdü.

   

  7. Bilgisayar

  En Olağanüstü Buluşlar - Bilgisayar

  Yarı iletkenlerin ve elektroniğin evrimiyle birlikte bilgisayar ortaya çıktı. Çalışmalarımız, işimiz ve hatta eğlence amaçlı olsun, zamanımızın çoğunu bilgisayarlarımızı kullanarak geçiriyoruz. Bilgisayarlar, yüksek ücretli işlerin çoğunun donanım ve yazılım veya bazı bilgisayar programları gibi bileşenleri hakkındaki bilgilere dayandığı karmaşık makinelerdir. Bilgisayarların etkisi, öğrenciler ve profesyoneller için büyük bir yardım sunması nedeniyle kesinlikle dikkat çekicidir.

   

  8. Elektrik

  En Üstün Buluşlar - Elektrik

  Bugün olmadan yaşayamayacağımız en önemli şeylerden biri elektriktir. Günlük hayatımızda yaptığımız hemen hemen her şeyde elektrik kullanıyoruz. O olmadan hayatımızı daha kolay ve daha konforlu hale getiren telefon, klima, bilgisayar, elektrik lambaları ve diğer şeyleri kullanamayız. Bu büyük icat olmadan hayatlarımızı kesinlikle hayal edemiyorum.

   

  9. Buhar Motoru

  En Üstün Buluşlar - Steam Engine

  Buhar motoru geliştirilmediği sürece, etrafınızda göreceğiniz modern seyahat modlarının hiçbiri mümkün olamazdı. Özellikle, bu atılım olmasaydı, hiçbir yerde büyük miktarlarda kıyafet, yiyecek ve içecek bulamazdınız. Hepsi buhar makinesinden önce el yapımı olarak yapıldı. Bu, Sanayi Devrimi’ni ateşledi ve toplum üzerinde muazzam bir etki yarattı. Bu yaratılıştan sonra dev fabrikalar açılmaya başladı; ve buhar motorunun sürekli yeniliğinin dünya ekonomisi üzerinde büyük etkisi oldu.

   

  10. Antibiyotikler

  En Olağanüstü Buluşlar - Antibiyotikler

  Antibiyotiklerin keşfi tıp dünyasında büyük yankı uyandırdı. Antibiyotikler, hemen hemen her türlü enfeksiyonla savaşma kapasiteleriyle bilinir. 1920 yılında, Alexander Fleming yanlışlıkla penisilini keşfetti, ancak icadı kabul edşldiğinde, penisilini çoktan tüm dünyaya yayılmıştı. Sağlığa zararlı etkisi olabilecek bakterilerin üremesini engelleyen buluşu, bugüne kadar milyonlarca hayatı kurtardı.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.