Bungee Jumping Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  Bungee Jumping Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  Bungee jumping, katılımcıların ayaklarına elastik bir halat takılmış yüksek bir yapıdan baş aşağı atlamayı içeren, aksiyon dolu eğlenceli bir spor aktivitesidir. Bu yüksek yapı bir bina, vinç, köprü ve hatta bir helikopter olabilir. İlk modern bungee jumping 1979’da yapıldı ve o zamandan beri bu spor geniş çapta popüler oldu. Bungee jumping, en çok keyif alınan ekstrem sporlardan biridir ve dünyanın hemen her noktasında mevcuttur.

  Bungee Jumping Nasıl Yapılır?

  ayağına ip bağlayıp atlamak

  Bungee jumping, on altı yaşından büyük herkes içindir ve önceden deneyim gerektirmez. Herhangi bir ekipman satın almıyorsunuz; sadece tadını çıkarmak için oradasın. Bungee jumping‘in en önemli kısmı, bunu yapmak için yeterli cesareti toplayabilmektir. Ayrıca güvenlik açısından alınması gereken önlemler de bulunmaktadır. Bungee jumping, aşırı kilolu veya yaralanmalı kişiler için sağlık riskleri taşıyabilir. Hamile bayanlara, kalp rahatsızlığı olan ve tansiyonu yüksek olan kişilere bungee jumping yapmaları önerilmez. Şüpheniz varsa, karar vermeden önce doktorunuza danışın.

  Bungee Jumping Ekipman Listesi: Bungee Jumping için Hangi Ekipmanlar Gerekli?

  bungee jumping ekipman listesi

  Bungee Kordonu

  Bungee jumping deneyiminizde kullanacağınız en önemli ekipman bungee kordonu olacak ve bir koşum ile bileğinize bağlanacaktır. Bir bungee jumping kordonu çoğunlukla çok sayıda kauçuk ve doğal lateks telinden yapılır. Bungee kordonlar, güvenliği sağlamak için 500 ila 1000 atlamadan sonra atılır.

  Kablo ağı

  Bungee jumping sırasında vücudunuza biri ayak bileğinize, diğeri ise vücudunuza güvenliği artırmak için iki koşum takılacaktır.

  Kauçuk Kordon

  Bazı bungee jumping tesisleri, güvenliği en üst düzeye çıkarmak için ekstra kauçuk kordon gibi başka bir güvenlik özelliği ekler. Ekipmanınızla seyahat etmeyi planlıyorsanız, ek maliyetler olabilir. tıklayabilirsiniz burada Ekstra hizmetler fiyat tablosunu kontrol etmek için.

  Bungee Jumping İçin Faydalı İpuçları

  • Bungee jumping’de sıkı bir kıyafet yönetmeliği yok. Kadınların elbise veya topuklu ayakkabı giymeleri önerilmez.
  • Bulunduğunuz yükseklikten korkuyorsanız, atlamamaya önceden karar vermeniz son derece normaldir ancak bu kararı son adımda değil, atlamadan önce vermeniz çok önemlidir.
  • Nitelikli bir eğitmen olmak için kapsamlı uluslararası eğitimlerden geçtikleri için atlama eğitmenlerini dikkatle dinlemeli ve onlara güvenmelisiniz.
  • Atlamadan önce fazla yememeye çalışın; aç karnına atlamak daha da iyidir.
  • Düşebilecekleri ve sizi deneyimden uzaklaştırabilecekleri için değerli eşyalarınızı yanınızda taşımaktan kaçının.

  Bungee Jumping için En İyi Zaman Ne Zaman?

  bungee jumping için en iyi zaman ne zaman

  Bungee jumping yılın her zamanında yapılabilse de, sis veya kar gibi bazı hava koşullarının genel deneyiminizi büyük ölçüde etkileyebileceğini bilmelisiniz. Bu nedenle yaz mevsimi, havanın genellikle sıcak ve kuru olması nedeniyle bungee jumping için en uygun zaman olarak kabul edilebilir.

  Türkiye’de Bungee Jumping için En İyi Noktalar

  İstanbul

  İstanbul, birçok tarihi ve kültürel cazibe merkezi ile Türkiye’nin en kalabalık ve en etkili şehridir. Modern İstanbul aynı zamanda hemen hemen her türlü rekreasyonel açık hava etkinliğini bulabileceğiniz bir yerdir ve bungee jumping de bir istisna değildir. Kilyos semti şehrin en popüler bungee jumping noktasıdır.

  İzmir

  İzmir, Türkiye’nin batısındaki en büyük ve en güzel şehirlerden biridir. İzmir’deki bungee jumping tesislerinin çoğu Çeşme ilçesi çevresinde yer almaktadır.

  Antalya

  Antalya, Türkiye’nin güney kesiminde yer alır ve ülkenin en popüler turizm destinasyonlarından biridir. Antalya daha çok muhteşem kumsalları ve doğal güzellikleri ile bilinmesine rağmen, şehir aynı zamanda rekreasyonel açık hava etkinlikleri ve doğa sporları için de önemli bir merkezdir. Antalya’nın Lara semtinde muhteşem manzaraya sahip bungee jumping tesisleri bulunmaktadır.

  Fethiye / Muğla

  Fethiye, Türkiye’nin en popüler tatil semtlerinden biridir. Fethiye’de yaz mevsiminde birçok bungee jumping tesisi açılır.

  Ölüdeniz / Muğla

  Ölüdeniz’de bungee jumping, 53 metreden serbest düşüşle adrenalin dolu bir deneyim. Kumsalları, doğal güzellikleri ve anrenalin dolu maceraları ile Ölüdeniz’in tadını doyasıya çıkarın.

  Dünyada Bungee Jumping için En İyi Noktalar

  Londra

  Londra’yı yukarıdan görmek başlı başına harika bir deneyim ama onu 50 metreden serbest düşüşte görmek bir başka oluyor. “The Doom Bungee Jump” Londra’da kalbinizin atmasını sağlamanın inanılmaz bir yoludur. Bu heyecan verici deneyime evet demekten korkmayın ve yerinizi ayırtın.

  Amsterdam

  Tüm şehri ve çevresini görebildiğiniz için bungee jumping, Amsterdam’da mutlaka gidilmesi gereken heyecan verici bir deneyimdir. “Bungee Amsterdam” şehir merkezine yürüme mesafesinde yer almaktadır.

  Barselona

  Barselona bungee jumping için birçok harika tesise sahiptir ve bazıları 70 metreden uzundur. 

  Lloret de Mar, sahil şeridinde bungee jumping için ünlü bir yerdir. Barselona’dan sadece bir saat uzaklıktadır. Alternatif bir deneyim olarak Sant Sadurní d’Anoia’da köprüden atlamayı düşünebilirsiniz.

  Belgrad

  Belgrad tarihsel olarak iki bölüme ayrılmıştır, biri Eski Şehir, diğeri Yeni Belgrad olarak adlandırılır. Ada Ciganlija’daki “Bungee Jump” ikisinin ortasında yer alıyor;

  Prag

  Prag, muhteşem mimarisi, tarihi yerleri ve kültürel mirası ile bilinir ancak anrenalin dolu spor aktiviteleri asla akla gelmez. Prag şehir merkezine arabayla bir saat uzaklıkta tadını çıkarabileceğiniz birçok harika bungee jumping noktası var. Zvikov Köprüsü, Harrachov TV Kulesi ve Chomutov Köprüsü, Çek Cumhuriyeti’nde bungee jumping için özellikle ünlü yerlerdir.

  BİR YORUM YAZIN
  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.